Opera wśród drzew część 2

26 lipca 2017
Kiedy:
20 Sierpień 2017@14:00 – 15:30
2017-08-20T14:00:00+02:00
2017-08-20T15:30:00+02:00
Gdzie:
Amfiteatr Parku Kultury w Powsinie
Koszty:
Bez opłat

Koncert muzyki operowej ,podczas którego zostaną wykonane najpiękniejsze utwory G.F.Haendla, W.A.Mozarta, Ch.W.Glucka, S.Moniuszki.

Koncert zostanie wykonany przez znamienitych śpiewaków operowych, Panią Wandę Franek – mezzosopran,Grzegorza Hardeja – kontratenora i Pawła Czekałę – bas, oprawę muzyczną zapewni kwartet smyczkowy – The Tonacja, który także w zabawny sposób przybliży kulisy i anegdoty związane z prezentowanymi utworami.

Wanda Franek

mezzosopran, ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesor Jadwigi Rappé w 2010 roku. Jest laureatką pierwszej nagrody Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach oraz trzeciej nagrody w Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju. Jest finalistką I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi w Lublinie.

Jeszcze podczas studiów, w 2008 roku, zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej partią Lucindy w operze Kochanek wszystkich B. Galuppiego. Od października 2012 współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową przy produkcjach Manon Lescaut w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz Lohengrin w reżyserii Antony’ego McDonalda.

W latach 2013-2015 Wanda Franek była adeptką Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej, gdzie współpracowała z Eytanem Pessenem, Matthiasem Rexrothem oraz Izabelą Kłosińską. W 2014 roku w ramach programu Aldeburgh Music, zadebiutowała na deskach Snape Maltings w Aldeburgh, Wielka Brytania, gdzie zaśpiewała partię Amora w Koronacji Poppei C. Monteverdiego w reżyserii Daisy Evans. W tym samym roku rozpoczęła współpracę z Operą Krakowską przy koprodukcji z Trondheim Symfoniorkester Mefistofelesa A. Boito w reżyserii Tomasza Koniny.

Wiosną 2015 roku zaśpiewała po raz pierwszy partię Doroty w operze J. Stefaniego Cud albo Krakowiaki i Górale w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, wystąpiła w roli królowej Erenice w Sosarme G. F. Händla z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis oraz na Festiwalu Mozartowskim Warszawskiej Opery Kameralnej wykonując koncertowe wersje najpiękniejszych arii z oper W. A. Mozarta. W listopadzie 2015 wystąpiła w produkcji Opery Narodowej Straszny dwór w reżyserii Davida Pountneya pod batutą Andryi’a Yurkevicha jako Stara niewiasta.

W sezonie 2016/2017 artystka zadebiutowała w partiach Mercedes w premierowej realizacji Carmen G. Bizeta oraz Suzuki w Madamie Butterfly G. Pucciniego w Operze na Zamku w Szczecinie. Następnie wystąpiła ponownie w roli Starej niewiasty w Strasznym dworze w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. W Maju 2017 roku wystąpi po raz pierwszy w roli Loli w Rycerskości wieśniaczej P. Mascagniego na inauguracji XIX Festiwalu i XVII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Wanda Franek koncertowała między innymi z Jerzym Maksymiukiem, Tadeuszem Strugałą, Tadeuszem Wojciechowskim, Władysławem Kłosiewiczem czy Ewą Strusińską.

Nadchodzący sezon artystka otworzy w Teatrze Wielkim Operze Narodowej rolą w Arete w „Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego

Grzegorz Hardej

kontratenor, działacz społeczno-kulturalny

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof Anny Radziejewskiej. Pomysłodawca i realizator licznych projektów artystycznych. W latach 2012 – 2015 główny koordynator trzech Edycji projektu Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej i trzech edycji projektu Mozart OFF przy Festiwalu Mozartowskim. Naukę muzyki rozpoczął w dzieciństwie w Towarzystwie Śpiewaczym „Lutnia” w Warszawie, później realizował się w telewizyjnym zespole fasolki, w teatrze Słowa i jako aktor dubbingowy. W 2007 roku jako stypendysta „Fundazione Romualdo del Bianco” ukończył „V Międzynarodowy Kurs Muzyki Barokowej we Florencji”, pod kierunkiem Paula Esswooda.  Zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej partią Mingone w operze L’amante di tutte B. Galuppiego.  Występował między innymi w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w operze „Sen Nocy Letniej” B.Brittena, Teatrze Wielkim w Łodzi w operze ” Juliusz Cezar w Egipcie” G.F. Haendla, w Teatrze Rozmaitości w spektaklu TitAnik Warszawie. Pod koniec 2015 roku wziął udział w prawykonaniu opery „Immanuel Kant” Leszka Możdżera w Warszawskiej Operze Kameralnej. W 2016 roku wziął udział w premierze „Out at Sea” Blanki Stachelek w The Crescent Theatre w Birmingham w Anglii. W 2017 roku wziął udział w realizacji spektaklu „Bzik Tropikalny” na dwudziestolecie spektaklu Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.

TheTonacja

Kwartet Smyczkowy TheTonacja to przede wszystkim grupa przyjaciół, których połączyła wspólna pasja – muzyka. Zespół tworzą absolwenci wyższych uczelni muzycznych w Gdańsku i Warszawie. Każdy z osobna przeszedł indywidualną ścieżkę edukacyjną i wniósł do grupy coś innego. Stworzyło to istną mieszankę wybuchową. Dzięki otwartości na różne style muzyczne TheTonacja posiada bogaty repertuar koncertowy. Z powodzeniem łączy swobodę popkultury z harmonią klasyki. Odważne aranżacje sprzyjają odkrywaniu nowych horyzontów brzmieniowych.

Joachim Łuczak – I skrzypce

Joanna Gręziak – II skrzypce

Justyna Kostrzoń – altówka

Kamila Wyrzykowska – wiolonczela