Zmiany w Parku Kultury w Powsinie

20 września 2017

Park Kultury w Powsinie służy mieszkańcom Warszawy od 1948 roku. Od tego czasu jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Infrastruktura sportowa i rekreacyjna poprzez intensywne wykorzystywanie uległa zużyciu i wymaga modernizacji. Na liście obiektów, które w pierwszej kolejności  wymagają remontów i modernizacji znalazły się: kryte korty tenisowe, plac zabaw, plac gier z boiskami do siatkówki plażowej i mini-golfem, miejsca do gry w szachy i brydża, ławki i kosze parkowe, sezonowy odkryty basen kąpielowy oraz elementy służące rekreacji na terenie parkowym.

Wraz z ogłoszonym przez władze m.st. Warszawy w grudniu 2016 r. planem modernizacji obiektów sportowych na terenie m.st. Warszawy, rozpoczął się w Parku Kultury w Powsinie proces poprawy jakości kluczowych elementów infrastruktury sportowej i wypoczynkowej.

Korty tenisowe

W pierwszej kolejności  modernizacji zostały poddane kryte korty tenisowe. Końcowy efekt prac będzie widoczny już pod koniec bieżącego roku, kiedy to zakończą się rozpoczęte w sierpniu prace modernizacyjne. Obecnie można obserwować prowadzone przez Wykonawcę prace polegające na wymianie elementów nawierzchni i przykrycia kortów.

Korty tenisowe po przeprowadzonej modernizacji staną się bardziej komfortowe dla ich użytkowników. Nowa powłoka poprzez zastosowanie świetlików umożliwi w dzień grę bez konieczności używania sztucznego światła. W pozostałych porach dnia. Oświetlenie zapewnią energooszczędne lampy LED. Do ogrzania kortów zostaną zastosowane nowoczesne nagrzewnice gazowe, które pozwolą na rezygnację z ogrzewania olejem opałowym, równocześnie pracując znacznie ciszej poprawią komfort gry. Będą też znacznie oszczędniejsze w eksploatacji.

Plac zabaw

Równocześnie z przygotowaniem projektu modernizacji hali tenisowej była prowadzona procedura wyłonienia projektanta a następnie wykonawcy przebudowy placu zabaw. W pierwszym przetargu ogłoszonym w lipcu br., nie zgłosił się żaden wykonawca. Na ogłoszone także w lipcu drugie postępowanie, wpłynęła jedna oferta. Oferta znacznie przekroczyła założony budżet, w związku z czym Park był zmuszony do unieważnienia przetargu.

Kolejny przetarg zostanie ogłoszony, po ewentualnym zwiększeniu na wniosek Parku finansowania zadania podczas najbliższej sesji Rady m.st. Warszawy,
w październiku br., nowy plac zabaw powinien zostać udostępniony wiosną 2018 roku.

Projekt placu zabaw  przewiduje całkowitą wymianę wyposażenia. Na terenie zostaną zorganizowane trzy strefy dedykowane dla dzieci o różnym wieku  oraz przestrzeń rekreacyjna. W miejscu dotychczasowej małej sceny zostanie wybudowany podest, który będzie mógł być wykorzystywany podczas organizowanych letnich zabaw z animatorami lub do organizacji małych przedstawień teatralnych. W centralnej części placu zabaw zostanie zorganizowana przestrzeń wypoczynkowa ze źródełkiem wody pitnej i stołami piknikowymi umożliwiająca jednocześnie rodzicom obserwację bawiących się dzieci. Wśród nowych atrakcji znajdą się także elementy zbudowane z roślin umożliwiające np. zabawę
w chowanego.

Mała architektura

Prowadzone są również prace mające na celu wymianę zużytych elementów małej architektury w Parku. W przeprowadzonym na przełomie sierpnia i września br. postępowaniu udało się wyłonić dostawców nowych mebli i urządzeń parkowych. Rozstrzygnięcie zostało ogłoszone w dniu 13 września br.

Zakup elementów małej architektury pozwoli na wymianę zużytych wieloletnią eksploatacją ławek, koszy i stojaków rowerowych. Poza wymianą, nowe meble pojawią się w miejscach dotąd ich pozbawionych, a licznie odwiedzający Park szachiści i brydżyści otrzymają całkowicie nowe terenowe stoły do gry. Ponadto na terenie Parku pojawią się leżanki parkowe i stoły piknikowe. Miłośnicy tenisa stołowego zyskają dwa nowe stoły stacjonarne. Rozszerzona możliwość gry w piłkarzyki. Na potrzeby rowerzystów przestrzeń Parku zostanie wyposażona w nowe stojaki rowerowe.

W wymaganiach przetargu na dostawę elementów małej architektury Park postawił na wybór mebli, które nawiązują swoją stylistyką do elementów utrzymywanych  od lat 60-tych. Kosze na śmieci nadal będą posiadały nakrapiane białymi kropkami czerwone daszki. W Parku przybędzie wiele miejsc dedykowanych odpoczynkowi dzięki zainstalowanym leżankom i stołom piknikowym. Wszystkie meble dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i użytym materiałom powinny być wygodne w eksploatacji i umożliwiać długotrwały komfortowy wypoczynek.

Montaż dostarczonych do Parku Kultury elementów małej architektury powinien się rozpocząć w listopadzie 2017 r.

Projektowanie basenu i placu gier

Obecnie prowadzone jest postępowanie na wybór projektantów modernizacji basenu i placu gier z mini golfem. Do zadań projektantów będzie należało wykonanie koncepcji oraz pełnego projektu wykonawczego, obejmującego zagospodarowanie terenu, modernizację niecek basenu i brodzika, pomieszczeń szatni, stacji uzdatniania i ogrzewania wody. Projekt ma również uwzględniać powiększenie przestrzeni rekreacyjnej z równoczesnym jej uatrakcyjnieniem, wzbogaceniem o małą architekturę oraz pełne dostosowanie obiektu dla potrzeb osób
z niepełnosprawnościami. Plac gier ma zostać wzbogacony o pełny tor do mini golfa, schronienie przed deszczem oraz dodatkowe boisko do siatkówki plażowej.

Wykonanie projektów pozwoli na przeprowadzenie postępowań przetargowych i realizację prac modernizacyjnych obiektów w 2018 roku.

Nowa toaleta

Miło nam również poinformować Państwa, że poza wyżej przedstawionymi modernizacjami istniejących obiektów w 2018 roku powstanie na terenie Parku Kultury w Powsinie nowa bezobsługowa toaleta. Wśród  złożonych w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego projektów, znalazł się m.in. projekt toalety, który uzyskał Państwa uznanie i został wybrany w czerwcowym głosowaniu. Nowa toaleta zostanie ustawiona w sąsiedztwie placu gier i będzie dostępna bezpłatnie przez cały rok.

Zachęcamy do obserwowania zmian, które zachodzą w przestrzeni Parku.